1. Zber úrody a čistenie záhrady
V jesenných mesiacoch nastáva čas na zber posledných plodov a zeleniny. Oberte jablká, hrušky a iné ovocie, ktoré ešte ostalo na stromoch, vyberte zo záhonov cibuľu, mrkvu, petržlen, kapustu, kel a ďalšiu zeleninu. Podstatné je aj správne uskladnenie a spracovanie úrody, aby vám zásoby vydržali čo najdlhšie.
Je dôležité následne upratať zvyšky rastlín, ktoré by mohli prilákať škodcov a choroby. Odstráňte suché a odumreté časti rastlín, vytrhajte burinu, ostrihajte trvalky. Ak máte podozrenie na napadnutie škodcami, takýto záhradný odpad nedávajte do kompostu.
2. Ochrana rastlín pred nízkymi teplotami
Rastliny citlivé na mráz je potrebné na zimu zakryť. Môžete použiť mulč, slamu, jutové vrecia alebo špeciálnu netkanú textíliu. Zakrytie ochráni rastliny pred mrazom, vetrom a snehom a zároveň pomáha udržiavať pôdnu vlhkosť a zdravie koreňového systému.
Uistite sa tiež, že stromy a kríky sú správne orezané, aby ste predišli poškodeniu a zlomeniu konárov pod ťarchou snehu.
3. Jesenná výsadba
Do záhonov môžete vysadiť cibuľky okrasných kvetov, ktoré rozkvitnú už na skorú jar. Patria sem napríklad tulipány, narcisy alebo hyacinty.
Skorá jeseň je tiež vhodným obdobím na výsadbu ruží, okrasných kríkov, ovocných stromov, ihličnanov, atď. Dbajte na dostatočné zavlažovanie a výživu rastlín.
Môžete vysiať zeleninu, ktorá dokáže prezimovať a vyklíči až po zime. Patrí tu napríklad mrkva, petržlen a paštrnák. Čo najneskôr zasaďte jesenný cesnak a cibuľu.
Nech už sa rozhodnete na jeseň sadiť čokoľvek z uvedeného, je dôležité stihnúť to ešte pred prvými mrazmi.
4. Starostlivosť o pôdu
Jeseň je ideálny čas na zlepšenie kvality pôdy. Pridajte do nej napríklad kompost, maštaľný hnoj alebo zelené hnojenie. Organické hnojivá obohacujú pôdu o živiny a zlepšujú jej štruktúru. Jesenné hnojenie zabezpečí, že rastliny budú mať dostatok živín, keď na jar opäť začnú rásť.
Zeminu prerýľujte, najmä ak máte na pozemku ťažšiu a tvrdšiu pôdu. Prevzdušníte ju tak a zabezpečíte lepšiu priepustnosť vody a živín.
5. Starostlivosť o záhradné náradie a techniku
Nezabudnite na údržbu vášho záhradného náradia a techniky. Na náradí môžu prežívať škodcovia a choroby, preto je dôležité poriadne ho vyčistiť vhodnými prípravkami a až potom uskladniť na zimu.
Pred uskladnením dôkladne vyčistite a skontrolujte aj všetky záhradné stroje (kosačku, krovinorez, postrekovač, atď.). Naolejujte kovové časti, aby ste predišli hrdzaveniu a uskladnite stroje na suchom mieste, kde nebudú vystavené mrazom.
Bonusový tip na záver: Plánujte novú sezónu
Dlhé jesenné a zimné večery sú ideálnym časom na plánovanie vašich budúcich záhradníckych projektov. Porozmýšľajte o tom, aké rastliny chcete na jar vysadiť a aké plodiny chcete vypestovať a pripravte si zoznam potrebných semienok a pomôcok. A hlavne nezabudnite oddychovať, aby ste do novej sezóny vstúpili plní energie a elánu 😊